انواع ماسک و پیشگیری از کرونا - رابینیا | گروه مشاوران رابینیا

انواع ماسک و پیشگیری از کرونا

دسته بندی ها : کرونا ۹ بهمن ۱۳۹۹ مهسا پیرمحمدی 3 مشاهده
انواع ماسک و پیشگیری از کرونا

انواع ماسک و پیشگیری از کرونا

انواع ماسک و پیشگیری از کرونا

اساتید و محققان Duke University برای کارایی انواع ماسک آزمایشی انجام داده‌اند. استفاده از ماسک که جزء حیاتی و مهم در متوقف ‌شدن بیماری کرونا به شمار می‌رود، زمانی احساس نیاز شد، که یکی از اساتید مدرسه پزشکی دوک در حال امدادرسانی به یک گروه محلی بود تا ماسک تهیه کنند و در اختیار افراد جامعه بگذارند. او می‌خواست از ماسک‌های خریداری شده اطمینان داشته باشد که در مقابل بیماری مقاوم بوده و کارآمد باشد.

طی آزمایشی که با تلفن همراه و پرتوهای لیزری به عمل آمده، مشخص شده که چه میزان از قطرات تنفسی از ماسک‌های مختلف در زمان صحبت به بیرون منتقل می‌شود.

 

مکانیزم آزمایش ماسک ها

 

یکی از محققان به نام مارتین فیشر از مطالعاتی که به‌دست آورده، در مصاحبه ای با CNN بیان کرد: «ما از یک محفظه ی سیاه، یک لیزر و یک دوربین استفاده کردیم». او افزود: «در این روش ما پرتوهای لیزر را به صورت عمودی می تابانیم تا یک صفحه ی نوری تشکیل شود؛ این پرتوها از منافذی در سمت چپ و راست جعبه خارج می شوند».

در بخش جلوی جعبه سوراخی وجود دارد که اصوات تولید شده توسط بلندگو می توانند از طریق آن وارد جعبه شوند. یک دوربین موبایل نیز در پشت جعبه قرار داده شده است تا نور منعکس شده از قطرات تولید شده در تمام جهات را ثبت کند. توجه کنید که این قطرات هنگام صحبت از درون پرتوهای لیزر عبور می کنند و از خود نور ساطع می کنند‌. در مرحله ی بعد یک الگوریتم کامپیوتری قطرات مشاهده شده در ویدئو را شمارش می نماید.

استفاده از شیلد پلاستیکی یا ماسک
این مطلب را هم ببینید

تشویق استفاده از ماسک

ماسک‌ها از موثرترین ابزار برای مبارزه با پاندمی به شمار می‌روند، بسیار از کشورهای دنیا استفاده از ماسک را در جامعه الزامی می‌دانند.

طبق همین مطالعات به عمل آمده بسیاری از ماسک‌های رایج که افراد از آن استفاده می‌کنند، عملا کارایی ندارند و بی‌فایده هستند.  محققان ۱۴ ماسک مختلف و از جمله ماسک حرفه ای N95 که معمولا برای کادر درمان مورد استفاده قرار می گیرد را مورد بررسی قرار دادند. در ابتدا آزمایش با صحبت در بلندگو و بدون استفاده از ماسک صورت گرفت‌. در بخش دوم آزمایش از ماسک نیز استفاده شد و هر ماسک ۱۰ بار مورد آزمون قرار گرفت. کارآمدترین ماسک، ماسک N95 بدون فیلتر بود. ماسک های سه لایه ی جراحی و ماسک های کتان که بسیاری از افراد آنها را در خانه تهیه می کنند نیز عملکرد خوبی داشتند.

 

انواع ماسک آزمایش شده

 

انواع ماسک آزمایش شده

در زیر نام و توضیحات مربوط به از انواع ماسک ها را می بینید:

۱. جراحی؛ ماسک جراحی، ماسک سه لایه
۲. دریچه دار N95؛ ماسک N95 با دریچه ی تهویه
۳. بافتی؛ ماسک بافته شده
۴. پلی پروپیلن؛ ماسک دو لایه ی پلی پروپیلن بند دار(Apron)
۵. پلی/کتان؛ ماسک پلی پروپیلن-کتان
۶. Maxat؛ ماسک یک لایه ی دارای Maxima
۷. کتان ۲؛ دو لایه کتانی، ماسک تلیسه دار(Pleated style)
۸. کتان ۴؛ دو لایه کتان، ماسک اولسون
۹. کتان ۳؛ دولایه کتان، ماسک تلیسه دار
۱۰. کتان ۱؛ یک لایه کتان، تلیسه دار
۱۱. پشمی؛ ماسک پشمی گردن
۱۲. دستمالی؛ دستمال دو لایه
۱۳. کتان ۵؛ ماسک کتان دو لایه و تلیسه دار
۱۴. ماسک N95؛ ماسک N95، بدون دریچه ی تهویه
۱۵. نوار؛ نوار از جنس ماده ی به کار رفته در ماسک (‌پلی پروپیلن)
۱۶. بدون ماسک؛ گروه کنترل

مقایسه و ویژگی واکسن کرونا
این مطلب را هم ببینید

نتیجه آزمایش ماسک ها

ماسک های پشمی که اغلب توسط دوندگان مورد استفاده قرار می گیرند، از کمترین کارایی برخوردارند‌. در حقیقت استفاده از ماسک های پشمی باعث افزایش تعداد قطرات تنفسی می شود، چرا که ماده ی به کار رفته در آنها باعث شکسته شدن قطرات بزرگ به قطرات کوچکتر می شود که به سادگی توسط هوا جابجا می شوند. نوارهای تا خورده و ماسک های بافته شده نیز عملکرد ضعیفی داشتند و باعث ایجاد محافظت چندانی نشدند.

فیشر عنوان کرد: «ما از مشاهده ی این حقیقت که تعداد قطرات تنفسی تولید شده در اثر استفاده از ماسک های پشمی بیشتر از حالتی بود که فرد هیچ ماسکی استفاده نمی کرد، شدیدا شگفت زده شدیم». «ما واقعا می خواهیم مردم را به استفاده از ماسک تشویق کنیم اما نه هر ماسکی؛ بله ماسک موثر».

عبور قطرات تنفسی از طریق ماسک صورت.(A) عبور نسبی قطرات تنفسی از ماسک مربوطه. هر یک از نقاط اطلاعاتی توپر نشان دهنده ی میانگین و انحراف معیار بیش از ۱۰ آزمایش برای هر یک از ماسک ها می باشد که در مقایسه با گروه کنترل(بدون ماسک) و با استفاده از بلندگو انجام شده است. نقاط اطلاعاتی توخالی میانگین و انحراف معیار فراوانی نسبی بیش از ۴ بلندگو هستند. یک شکل با مقیاس لگاریتمی در شکل مکمل S1 نشان داده شده است. (B) سیر زمانی تعداد قطرات (محور سمت چپ) برای مثال های ارایه شده ٬ مشخص شدن با رنگ مربوطه(A) :
سبز(بدون ماسک)، نوار ماسک(قرمز) ٬ ماسک کتانی(نارنجی) و ماسک جراحی(آبی – کن در این مقیاس قابل رویت نیست). فراوانی تجمعی این موارد نیز نشان دادن شده است(محور سمت راست)

افت اکسیژن بدن و ارتباط آن با ماسک
این مطلب را هم ببینید

 

نتیجه آزمایش ماسک ها

 

نتیجه آزمایش ماسک ها

اگر چه تهیه ی دستگاه آزمایش نسبتا راحت است (موارد مورد نیاز عبارتند از یک جعبه، یک لیزر با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار، یک لنز و یک دوربین موبایل)، با این حال فیشر انجام این کار را توصیه نمی کند مگر آنکه فرد با ایمنی لیزر آشنا بوده و یا در زمینه ی اپتیک تخصص داشته باشد چرا که اشتباه در کار با لیزر می تواند باعث آسیب دائمی چشم شود. محققان امیدوارند که شرکت ها، موزه ها و مراکز شلوغ از این دستگاه ها برای نشان دادن سودمندترین انواع ماسک به مردم استفاده کنند.

فیشر اظهار کرد: «این دستگاه یک ابزار بصری بسیار قدرتمند به منظور افزایش آگاهی افراد از کارایی بالای ماسک های بسیار ساده، نظیر ماسک ها کتانی خانگی در کاهش قطرات تنفسی تولید شده می باشد. او همچنین افزود: «شرکت ها و کارخانه های مختلف می توانند با استفاده از این دستگاه، ماسک های طراحی شده ی خود را قبل از تولید انبوه مورد آزمایش قرار دهند ؛ موضوعی که می تواند بسیار مفید به فایده باشد».

نکته:

 • ماسک های N95 (بدون فیلتر)، جراحی و کتانی به خوبی عمل می کنند.
 • ماسک های پارچه ای و دستمال گردن به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.

شما می‌توانید از پرسشنامه اضطراب کرونا استفاده نمایید.

 

comment here

آواتار مهسا پیرمحمدی
مهسا پیرمحمدی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0
   0
   صورتحساب شما
   صورتحساب شما خالی استبازگشت به فروشگاه