چرخه پاسخ جنسی انسان چیست؟! - رابینیا | گروه مشاوران رابینیا

چرخه پاسخ جنسی انسان چیست؟!

دسته بندی ها : روابط زناشویی و جنسی ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ اسماعیل عباسی 15 مشاهده
چرخه پاسخ جنسی انسان

 

چرخه پاسخ جنسی انسان

 

آیا با چرخه پاسخ جنسی انسان آشنایی دارید؟

چرخه پاسخ جنسی انسان شامل مراحل میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و فرونشینی است که هر فردی هنگام درگیر شدن در هر نوع فعالیت جنسی آن‌ها را طی می‌کند.

در واقع از اولین جرقه‌های جنسی که در ذهن زده شده و علائم جسمانی که به دنبال آن در بدن برانگیخته می‌شود تا رسیدن به مرحله ارگاسم و فرونشینی تحت عنوان چرخه پاسخ جنسی انسان شناخته می‌شود. گاهی مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان به طور کامل طی نمی‌شود؛ در واقع یک یا چند مرحله از چرخه پاسخ جنسی مهار می‌شود.

در این صورت کژکاری جنسی اتفاق می‌افتد که می‌تواند بر رابطه جنسی بین زوجین و یا رابطه با شریک جنسی تاثیر منفی بگذارد. با آگاهی از این مراحل می‌توانید کیفیت رابطه جنسی خود را ارتقا دهید.

 

مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان

مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان عبارت است از :

 

مرحله اول: میل

اولین مرحله از چرخه پاسخ جنسی انسان با میل جنسی شروع می‌شود. میل جنسی با هر نوع محرکی مثل یک تصویر، محرک دیداری یا کلامی، یک فکر یا یک تماس فیزیکی می‌تواند ایجاد شود.

نوع محرک شروع کننده میل جنسی بسیار مهم است و نقش پررنگی در طی کردن مراحل دارد؛ در واقع می‌تواند مرحله برانگیختگی را طولانی یا کوتاه کرده و حتی آن را قطع کند.

 

مرحله دوم: برانگیختگی

در مرحله برانگیختگی جنسی فرد تحریک شده است و نشانه‌های بدنی تحریک و برانگیختگی دیده می‌شوند؛ در مردان نعوظ اتفاق می‌افتد و در زنان خیس شدن آلت تناسلی به وجود می‌آید. علاوه بر این در هر دو جنس ضربان قلب بالا می‌رود، فشار خون افزایش می‌یابد و تنفس سریع‌تر می‌شود.

8 مهارت و راه و روش دلبری کردن!
این مطلب را هم ببینید

در مردان اندازه بیضه افزایش پیدا می‌کند و کیسه بیضه سفت و به سمت بالا کشیده می‌شود. در زنان کلیتوریس بزرگ شده و لب‌های دستگاه‌های تناسلی داخلی دچار پرخونی و تغییر رنگ می‌شوند و نوک پستان‌ها برآمده می‌شود. در این مرحله لذت جنسی شروع خواهد شد. مرحله‌ برانگیختگی می‌تواند از چند ثانیه تا چندین دقیقه به طول بیانجامد.

مرحله پلاتو: برخی این مرحله را متفاوت از مرحله قبل می‌دانند اما در این مرحله همچنان هیجان جنسی افزایش می‌یابد و پیش زمینه‌ای برای مرحله ارگاسم است.  این مرحله زنان و مردان هیجان و لذت شدید و قوی را تجربه می‌کنند که می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

تنش عضلانی در این مرحله از آلت جنسی به سایر نقاط بدن مثل دست و پا گسترش پیدا می‌کند. ضربان قلب، تنفس و فشار خون همچنان افزایش می‌یابد.

هیچ مرز مشخصی برای ورود به پلاتو و تمایز آن از مرحله برانگیختگی وجود ندارد. در پلاتو همان ویژگی‌های مرحله برانگیختگی ادامه می‌یابند، منتها شدتشان بسیار بیشتر است.

 

چرخه پاسخ جنسی انسان

 

مرحله سوم: ارگاسم

مرحله سوم چرخه پاسخ جنسی، ارگاسم است که کوتاه‌ترین مرحله از مراحل ۴ گانه پاسخ جنسی را تشکیل می‌دهد. ارگاسم در مردان با انزال همراه است؛ ضربان قلب شدید می‌شود و همچنین فشار خون و تنفس افزایش می‌یابند. در زنان انقباضات ثلث تحتانی مهبل و انقباض‌های قوی در رحم مشخصه ارگاسم هستند. ارگاسم دقیقا اوج لذت جنسی است.

زنان و مردان به غیر از انزال تفاوت‌های دیگری در ارگاسم دارند. برای زنان ارگاسم می‌تواند طولانی‌تر از مردان باشد. همچنین زنان قابلیت تجربه‌ ارگاسم‌های چندگانه و پشت هم را (در صورت ادامه پیدا کردن تحریک) دارند، اما در مردان متفاوت بوده و برای داشتن فعالیت جنسی بعدی نیاز به زمان دارند؛ این فاصه زمانی بسته به عواملی در مردان فرق داشته و نمی‌توان زمان مشخصی برای همه تعیین نمود.

گیاهان دارویی و مواد غذایی محرک برای رفع سرد مزاجی
این مطلب را هم ببینید

 

مرحله چهارم: فرونشینی

مرحله آخر در چرخه پاسخ جنسی، فرونشینی جنسی است. در این مرحله بدن به حالت اولیه خود قبل از برانگیختگی بر می‌گردد. در واقع با تجربه ارگاسم بدن سریعا وارد مرحله پیش از فعالیت جنسی می‌شود ولی اگر ارگاسم رخ ندهد این فرونشینی با سرعت کم رخ می‌دهد و ممکن است تجربه خوشایندی نباشد.

مردان پس از ارگاسم یک دوره تحریک ناپذیری دارند که می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد ولی زنان چنین دوره‌ای را تجربه نمی‌کنند. به طوری که با ادامه دار شدن معاشقه می‌توانند چندین مرتبه به اوج لذت برسند، با این حال برخی زنان بعد از مرحله فرونشینی ممکن است تمایلی به ادامه رابطه جنسی نداشته باشند.

 

کژکاری جنسی یا بروز اختلال در چرخه پاسخ جنسی انسان

مشخصه اصلی کژکاری جنسی، مهار شدن یک یا چند مرحله از چرخه پاسخ جنسی انسان است. اختلال در احساس ذهنی لذت یا میل جنسی، اختلالات انگیختگی جنسی و اختلالات ارگاسم از جمله کژکاری‌های جنسی هستند. کژکاری جنسی می‌تواند بر کیفیت و عملکرد فرد در رابطه جنسی تاثیر منفی بگذارد.

شاید این تجربه را داشته باشید که با وجود داشتن انگیزه و میل به برقراری رابطه جنسی، نتوانسته باشید رابطه را ادامه داده و به سطح برانگیختگی برسید، یا در دیگر مراحل چرخه جنسی با مشکل مواجه شوید. استفاده از تکنیک‌های جنسی و دریافت مشاوره جنسی می‌تواند به حل این مسأله کمک کند.

 

چرخه پاسخ جنسی انسان

آواتار اسماعیل عباسی
اسماعیل عباسی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0
   صورتحساب شما
   صورتحساب شما خالی استبازگشت به فروشگاه