پرسشنامه آسیب شناسی روانی

نمایش 1–12 از 210 نتیجه

آزمون مختصر استاندارد معاینه وضعیت روانی فولشتین و همکاران (MMSE)

5,500 تومان
تعداد گویه : 11 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF

پرسشنامه اضطراب چندبعدی کتابخانه ای ون کمپن

7,000 تومان
تعداد گویه : 57 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه 5 وجهی ذهن آگاهی بائر و همکاران (FFMQ)

5,000 تومان
تعداد گویه : 39 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه SCL 90 R (فرم بزرگسال)

15,000 تومان
تعداد گویه : 90 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه SCL-90 فرم کوتاه (SCL-25)

11,000 تومان
تعداد گویه : 25 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری

5,200 تومان
تعداد گویه : 15 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه آشفتگی شناختی

5,500 تومان
تعداد گویه : 14 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه آلکسی تایمیا تورنتو (TAS)

5,500 تومان
تعداد گویه : 20 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه آمادگی به اعتیاد اهواز زرگر و همکاران (IAPS)

7,800 تومان
تعداد گویه : 41 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه اتیسم بهر کودک آیونگ و همکاران (2008)

5,800 تومان
تعداد گویه : 50 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF

پرسشنامه اجتناب شناختی سکستون و داگاس(CAQ)

5,900 تومان
تعداد گویه : 25 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه احساس گناه موشر

5,500 تومان
تعداد گویه : 50 روایی و پایایی : دارد نمره گذاری : دارد نوع فایل : Word , PDF همراه با مقالات مرتبط

پرسشنامه آسیب شناسی روانی

آسیب شناسی روانی

پرسشنامه آسیب شناسی روانی چیست؟

آسیب شناسی روانی یا همان روانشناسی مرضی، علمی است که در آن به مطالعه بیماری های روانی پرداخته می‌شود. آسیب شناسی روانی شاخه ای از روانشناسی محسوب می‌شود و رفتارهای نابهنجار و بیمارگونه را بررسی می‌کند.

پرسشنامه آسیب شناسی روانی (Psychopathology Questionnaire) یکی از ابزار سنجش است که دارای سوالات و یا عباراتی می‌باشد و روانشناسان برای گردآوری اطلاعات مربوط به معیارهای تشخیصی و موارد بالینی از آن استفاده می‌کنند.

پرسشنامه‌های روانشناسی از نظر محتوا و اهدافشان، دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. در ادامه به برخی از انواع پرسشنامه اشاره می‌کنیم:

پرسشنامه‌های تشخیصی

این نوع پرسشنامه‌ها برای تشخیص بیماری‌های روانی و اختلالات رفتاری استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، پرسشنامه‌ی DSM-5 برای تشخیص اختلالات روانی به کار می‌رود.

پرسشنامه‌های سنجش شدت

این پرسشنامه‌ها برای سنجیدن شدت علائم بیماری‌های روانی به کار می‌روند. به عنوان مثال، پرسشنامه افسردگی بک همراه با شاخص T-score برای سنجش شدت افسردگی استفاده می‌شود.

پرسشنامه‌های ارزیابی کننده‌ی عملکرد

این نوع پرسشنامه‌ها برای ارزیابی عملکرد بیماران با اختلالات روانی و اعصابی به کار می‌روند. به عنوان مثال، پرسشنامه‌ی واکنش‌دهی تصویری برای ارزیابی توانایی بینایی فرد استفاده می‌شود.

پرسشنامه‌های خودگزارشی

این نوع پرسشنامه‌ها برای بررسی تجربیات شخصی فرد و نحوه‌ی تعامل با محیط اطراف و برخوردهایش با او به کار می‌روند. به عنوان مثال، پرسشنامه‌ی شخصیت MMPI-2 به فرد کمک می‌کند تا درک بهتری از شخصیت خود و رفتارهایش پیدا کند.

پرسشنامه‌های پیش‌بینی‌کننده

این پرسشنامه‌ها برای پیش‌بینی رفتارهای مشخصی از شخصیت یا عملکرد فرد به کار می‌روند. به عنوان مثال، پرسشنامه‌ی پیش‌بینی خشونت خانوادگی برای پیش‌بینی احتمال خشونت در خانواده‌ها به کار می‌رود.

پرسشنامه اعتیاد

پرسشنامه‌های ارزیابی خطر

این نوع پرسشنامه‌ها برای ارزیابی خطر بروز بیماری‌های روانی یا اجتماعی، مانند اعتیاد، به کار می‌روند. به عنوان مثال، پرسشنامه‌ی خطر اعتیاد به المان‌هایی مانند سابقه‌ی خانوادگی، افسردگی و استرس می‌پردازد.

برای مشاهده ویژگی های پرسشنامه مشکلات اعتیاد کلیک کرده و مطالعه کنید.

از آنجا که هر یک از پرسشنامه‌های روانشناسی با هدف و محتوای مختلفی طراحی شده‌اند، انتخاب پرسشنامه‌ی مناسب بستگی به نوع بیماری روانی و هدف از ارزیابی دارد.

روانشناسی بالینی

روان‌شناسی بالینی، علمی است که به بررسی اختلالات روانی و رفتاری فرد می‌پردازد. این علم به شیوع، علل، تشخیص، پیش‌بینی و درمان اختلالات روانی و رفتاری می‌پردازد.

اختلالات روانی و رفتاری شامل انواع مختلفی از بیماری‌های روانی می‌شوند که شامل افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن (پرسشنامه اختلالات خوردن در تشخیص این اختلال به شما کمک می کند)، اختلالات شخصیتی، اعتیاد، اختلالات خواب، اختلالات خشم و اختلالات اضطراب اجتماعی می‌شوند.

برای تشخیص و درمان این اختلالات، پزشکان و روان‌پزشکان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از روش‌های تشخیص شامل مصاحبه با بیمار، پرسشنامه‌های روانشناسی، تست‌های روان‌شناسی، آزمایش‌های پزشکی و فعالیت‌های مغزی مانند EEG و MRI هستند.

انواع تست آنلاین روانشناسی به همراه تفسیر پیشرفته در رابینیا تهیه و تنظیم شده که شما به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

درمان اختلالات روانی و رفتاری نیز شامل روش‌های مختلفی مانند درمان دارویی، روش‌های روان‌درمانی، مشاوره، تمرینات روانی و مداخلات رفتاری است. هدف از درمان اختلالات روانی و رفتاری بهبود کیفیت زندگی فرد و کاهش نشانه‌های بیماری است.

بسیاری از اختلالات روانی قابل درمان هستند، اما ممکن است درمان آنها زمان و صبر زیادی برای بیمار و پزشک نیاز داشته باشد. درمان اختلالات روانی و رفتاری در مواردی ممکن است شامل داروهای ضدافسردگی، ضداضطراب، آنتی‌پسیکوتیک و ضدافسردگی است.

علاوه بر درمان دارویی، مشاوره و ترکیب درمان دارویی با روش‌های روان‌درمانی و تمرینات روانی نیز می‌تواند بهبودی در بیماران داشته باشد.

روانشناسی بالینی به عنوان یکی از رشته‌های روانشناسی به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات روانی و رفتاری می‌پردازد و می‌تواند به بهبودی کیفیت زندگی بیماران و کاهش نشانه‌های بیماری کمک کند.

پرسشنامه افسردگی

شایع ترین اختلالات حوزه آسیب شناسی روانی

افسردگی

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که به علت تغییر در ترکیب شیمیایی مغز و همچنین تغییر در سطح هورمون‌های بدن رخ می‌دهد. علائم افسردگی شامل تغییرات در خلق و خو، کاهش انگیزه، احساس بی‌ارزشی و بی‌اهمیتی، خستگی، درد و سردرد می‌باشد.

اضطراب

اضطراب یکی دیگر از شایع‌ترین اختلالات روانی است و ممکن است شامل انواع مختلفی از اضطراب، مانند اضطراب عمومی، اختلال وسواسی-اجباری و اختلال اضطراب اجتماعی باشد. علائم اضطراب شامل نگرانی بیش از حد، ترس بیش از حد، احساس ناامنی، اختلال در خواب و تعریق می‌باشد.(تست آنلاین اضطراب کتل را میتوانید برای تشخیص میزان اضطراب خود انجام دهید)

اختلال خوردن

این نوع از اختلالات رفتاری شامل اختلالات رفتار خوردن مانند بلوغ زودرس، بلومینگ فود و اختلال خوردن ناشایست است. علائم این نوع از اختلالات شامل مشکلات در تنظیم تغذیه، اضطراب از خوردن غذا، وزن نامناسب و مشکلات جسمی مرتبط با تغذیه می‌باشد.

اختلالات شخصیتی

اختلالات شخصیتی شامل مجموعه‌ای از نوع خاصی از الگوی رفتاری و شخصیتی هستند که می‌توانند باعث مشکلات در برقراری ارتباطات اجتماعی، تعامل با دیگران و توانایی که شخصیتی شخص مبتلا شونده باشد.

به عنوان مثال، اختلال شخصیت مرزی و اختلال شخصیت نارسایی هیجانی از جمله اختلالات شخصیتی معروف هستند.

اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر، الکل، قمار و اینترنت یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است. علائم اعتیاد شامل وابستگی به ماده، کاهش کارایی و تمرکز، خلق و خوی نارسایی، تغییر در رفتار، تغییر در روابط و خطرات جسمی و روانی مرتبط با ماده می‌باشد.

اختلالات خواب

این نوع از اختلالات شامل بی‌خوابی، بریدگی خواب و اختلال خواب عمیق می‌شوند. علائم این اختلالات شامل دشواری در خوابیدن، بیداری در نیمه‌شب، خستگی در طول روز، افت تمرکز و خلق و خوی می‌باشد.

اختلالات خشم

این نوع از اختلالات شامل اختلالات کنترل خشم، اختلال خشمی افسردگی، اختلال شخصیت نارسایی هیجانی و اختلال خشمی راهبردی می‌شوند. علائم این اختلالات شامل آشفتگی در رفتار، کنترل ناپذیر بر رفتارهای خشن، خلق و خوی نارسایی و اضطراب می‌باشد.

اختلالات روانی و رفتاری شامل انواع مختلفی از بیماری‌های روانی هستند که شایع‌ترین آنها شامل افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن، اختلالات شخصیتی، اعتیاد، اختلالات خواب و اختلالات خشم می‌باشد.

برای درمان این اختلالات، عموما از ترکیب درمان دارویی، روان‌درمانی، مشاوره و تمرینات روانی استفاده می‌شود. هدف از درمان اختلالات روانی و رفتاری، بهبود کیفیت زندگی فرد و کاهش نشانه‌های بیماری است.

درمان این اختلالات ممکن است زمان و صبر زیادی برای بیمار و پزشک نیاز داشته باشد و در برخی موارد، بیماری قابل کنترل و درمان نیست.

تشخیص اختلالات روانشناسی

تشخیص اختلالات با استفاده از پرسشنامه

نظامی قابل قبول در تشخیص اختلالات روانی و رفتاری استفاده از پرسشنامه‌های مختلف است. پرسشنامه‌های اختلالات روانی و رفتاری مجموعه‌ای از سؤالات هستند که طراحی شده‌اند تا نشان دهند که یک فرد از علائم چه نوع اختلالی رنج می‌برد.

استفاده از پرسشنامه‌ها در تشخیص اختلالات روانی به دلیل ویژگی‌های زیر بسیار مفید است:

مقیاس‌پذیری

پرسشنامه‌ها قابلیت مقایسه علائم مختلف را در بین افراد فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، پرسشنامه‌ها به پزشکان کمک می‌کنند تا علائم بیمار را با سایر افراد در مقایسه کنند و نتوانند در نظر گرفتن یکی از ویژگی‌های بیماری به خصوص باشند.

دقت

پرسشنامه‌ها باعث می‌شوند که پزشکان و متخصصین روان‌پزشکی بتوانند به دقت تر تشخیص دهند که چه نوع اختلالی بیمار دارد.

تعامل با بیمار

پرسشنامه‌ها ابزاری مفید برای تعامل با بیماران هستند. پزشکان و متخصصین روان‌پزشکی می‌توانند به سؤالاتی که در پرسشنامه‌ها مطرح می‌شوند بپردازند و سعی کنند که به یک دیدگاه جامع درباره‌ی علائم و دردسر بیماران دست یابند.

به طور خلاصه، پرسشنامه‌ها به پزشکان و متخصصین روان‌پزشکی کمک می‌کنند تا علائم بیمار را با دقت تشخیص دهند و به شیوه‌ی مؤثری با بیمارانشان در تعامل باشند.

برای مطالعه کامل آسیب شناسی روانی کلیک کنید.

سبد خرید